تبلیغات
مینابنفش هفت لنگ - پوشش زنان بختیاری

لباس زنان بختیاری در اصل از چهار تکه اصلی تشکیل شده اول لچک یا همان کلاه تزیین شده با انواع ملیله

و  دوم می نا ،سوم پیراهن و چهارم شلوار قری یا همان دامن پرچین است.

۱.  لچک :

لچک کلاهی است که زیر مینا استفاده و با انواع سکه‌های قدیمی، مروارید، سنگ و پولک تزیین می‌شود و انواع گوناگون دارد. سیخکی، ریالی، صدف، که رایج‌ترین آن ریالی می‌باشد که از سکه‌های قدیمی استفاده می‌شود.این کلاه دو بند دارد که زیر چانه بسته می شود و معمولآ از پارچه
مخمل برای دوخت آن استفاده می شود.به رنگهای قرمز سفید و زرشکی.

۲. می‌نا:

شالی است بلند از جنس حریر و ابعاد بسیار زیاد به شکل مستطیل است که آن را با پیچاندن به شکلی ویژه  و با سنجاق محکم توسط بندی از یک‌سوی لچک به‌سوی دیگر آن از پشت سرشان می‌آویزند که به آن بند  سیزن گفته می‌شود و بعد موهای جلوی سر را تاب می‌دهند و از زیر لچک بیرون می‌آورند و در پشت مینا پنهان می‌کنند وآن موها را ترنه می‌نامند و با مهره‌هایی با رنگ‌های گوناگون آن را تزئین می‌کنند که جلوه‌ای خاص به زیبایی مینا می‌دهد.

۳. پیراهن:

پیراهنی است به نام جومه یا جوه این پیراهن معمولاً دو چاک در اطراف کمر دارد و تا پایین کمر می‌رسد و زیر آن دامن بسیار پرچینی به نام شولارقری می‌پوشند .

۴. شلوار قری:

روی پیراهن پوشیده می‌شود که از جنس مخمل است ولی زنان امروز ی بختیاری باتوجه به سلیقه خودشان  در حال حاضر از جنس تور و گیپور های قشنگی که در بازار موجود است آن را تهیه می کنند. در قدیم مرسوم بود که شلوارقری هفت متر پارچه می برد و الان تور را معمولآ چهار تا پنج متر و
زیرش را پارچه ساتن به همان اندازه یا بیشتر قرار می دهند که هم سبک است و هم پرچین.

رنگ لباس زنان بختیاری، الهام گرفته از طبیعت است. زنان و دختران جوان در رخت‌های خود از رنگ‌های روشن استفاده می‌کنند و رنگ لباس خانم‌های مسن به دلیل احترام به سن و سال آن‌ها تیره‌است.امروزه پیراهن و قر و مینا را همرنگ یا در یک طیف رنگ می دوزند.


برچسب ها: لباس زنان، زنان بختیاری،  

تاریخ : شنبه 19 بهمن 1392 | 12:15 ق.ظ | نویسنده : مینا بنفش هفت رنگ | نظرات

  • پرشین ووی
  • وبلاگی ها
  • بک لینک
  • قالب پرشین بلاگ