تبلیغات
مینابنفش هفت لنگ - نحوه کاشت سبزه
برای خیلی از خانومای عزیز کاشتن سبزه دم عید  یه دغغدغه است و دست آخر هم ترجیح می دن برن و سبزه رو از بیرون تهیه کنن اما من به شما می گم که چقدر این کار آسونه و رو یاندن سبزه اونم با دستای خودتون چقدر لذت بخشه.کافیه یه کم بهش اهمیت بدین 

در ادامه نحوه کاشت سبزه رو بخونید:                              
وسایل مورد استفاده:

عدس یا گندم 

ظرف پلاستیکی مسطح

پارچه نخی

آبپاش 
به نظرم قشنگترین نوع سبزه اونیه که با عدس درست می شه اونم نه عدسی که برای پلو به کار می ره بلکه عدس معمولی،ابتدا باید عدس رو تمیز کرد وشست ،بعد پارچه مورد نظرمون که ترجیحآ باید نخی باشه تا آب رو در خودش نگه داره رو خیس کرده و کمی فشار می دهیم .ظرف پلاستیکی تخت رو برداشته و پارچه رو کف ظرف پهن می کنیم و عدس ها رو یکنواخت داخل پارچه مسطح می کنیم.و بقیه پارچه را روی عدس ها می کشیم و در جای تاریک می گذاریم.

حالا  وقت مراقبت از عدس هاست و همه چی بستگی به این مرحله داره ،کافیه طی دو تا سه روز و هر روز  دو تا سه بار به ظرف محتوی عدس سرک کشیده و در صورت کم آب بودن پارچه با آبپاش  آن را دوباره نمناک کنید. 

البته مراقب باشید و برای این که زیادی آب نداده باشید ظرفتون رو کمی کج کنید و ببینید  چقدر آب داخلش هست.این کار رو ادامه داده تا عدس ها ریشه بزنند،همزمان با ریشه زدن جوانه های سبزی هم از نوک عدس شروع یه رشد می کنند. حالا وقتشه تا قبل از این که ریشه به داخل پارچه نفوذ کرده و به اون بسبند عدس ها رو آروم در بیارید و داخل سینی مورد نظرتون بریزید و باز با دست مسطح کنید.گو شه های سینی رو حتمآپر کنید.

نکته1:هنوز جوانه ها نیاز به مراقبت دارن پس یک روز دیگه هم پارچه رو فقط روی عدس های داخل سینی کشیده و نمناک می کنیم. و در مکانی قرار می دیم که نور آفتاب بیشتره.

روز بعد که جوانه ها قد کشیدند پارچه رو برداشته و از روز های بعد مستقیم  روی سبزه آب می پاشیم.

نکته 2:ازون جایی که تقریبآ یک هفته دیگه سبزه به اندازه کافی قد می کشند لازمه مثلآ اگر سبزه رو برای روز اول عید می خواین از هفت تا هشت روز قبل از عید شروع به کار کنید ولی اگه نه مثل من مهموناتون وسطای عید میان دو سه روز قبل از عید اقدام کنید.

نکته3:مزیت سبزه گندم به عدس اینه که  وقتی سبزه گندم خیلی قد کشید  می تونید با قیچی مثل مو کوتاهش کنید و مرتب، اما  با عدس نمی شه این کار رو کرد.

و یه راهکار ساده برای تزیین:از گل های مصنوعی یا تخم مرغ رنگی استفاده کنید .ان شاء الله دم عید عکس سبزه خودم رو توی وبلاگ می گذارم و موف


تاریخ : دوشنبه 5 اسفند 1392 | 01:11 ب.ظ | نویسنده : مینا بنفش هفت رنگ | نظرات

  • پرشین ووی
  • وبلاگی ها
  • بک لینک
  • قالب پرشین بلاگ